•  

  En iyi kahveyi yudumlayabilmek için kahve çekirdeklerinin kalitesi kadar kavurma süreci ve tazeliği de oldukça önemlidir. Kahve çeşitlerinin niteliğini; yetiştirildiği bölge, yükseklik, üretim süreci gibi faktörler etkilerken, kahve lezzetinin büyük bir kısmı kavurma işleminden ve tazeliğinden gelir. 

     
 • Ekim 08, 2019 Demleme Yöntemleri

   

  3. nesil kahve tüketimi ile sıkça duyduğumuz ve evde kahve demlemek için pratiklik kazandıran aparatları kısaca tanıtmaya çalışacağız. Birkaçı ile başlayalım:

  Moka pot, Chemex, Syphon, French press
 • Ekim 08, 2019 Demleme Yöntemleri

   

  Çayı sevenler ülkesi olarak Türkiye'de, kahve kültürü giderek yaygınlaşıyor. 2. Nesil kahve mağazalarından sonra 3. Nesil kahve keyfinin yaşandığı mekanlar mantar gibi bitiyor. Z kuşağının büyümesi ile de kahve kültürünün giderek artacağı aşikar. Ancak her ne kadar bu gelişmeler yaşansa da kahvenin büyük bir çoğunluğu evlerde tüketiliyor. Peki evde kahve keyfini en ince ayrıntılarına kadar yaşayabilmek için nelere dikkat etmeliyiz? Adım adım anlatalım.

  Kahve keyfi, Mükemmel kahve
 • Ekim 08, 2019 Kahve Çeşitleri

   

  3. nesil kahve tüketimi ile birlikte sık sık yöresel kahve çekirdeklerini duyuyoruz. Guatemala’dan Kolombiya’ya, Endonezya’dan Brezilya’ya kadar onlarca farklı yöresel kahve çekirdekleri mevcut. Ancak genel olarak bütün bu çeşitler 3 ana grup altında toplanıyor. Arabica, robusta ve liberica kahve ağaçları…Kısaca bu grupları açıklamaya çalışalım:

  Arabica, Robusta, Liberica